reklama
30 styczeń 2024

Policjanci z Jaworzna przekazali do muzeum historyczną broń

zdjęcie: Policjanci z Jaworzna przekazali do muzeum historyczną broń / pixabay/2099555
Policjanci z Jaworzna przekazali do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie cztery jednostki broni, odebrane posiadającym je nielegalnie kolekcjonerom. To pistolety i rewolwer wraz z amunicją, pochodzące m.in. z czasów I wojny światowej.
REKLAMA

„Ogromną stratą byłoby przekazanie ich do zniszczenia, więc policjanci zrobili wszystko, aby wzbogaciły kolekcję wystawy muzeum i aby były podziwiane przez kolejne pokolenia” - poinformowała we wtorek Komenda Miejska Policji w Jaworznie. Na przekazanie broni do muzeum zgodził się sąd.

Broń o historycznej wartości zidentyfikował policjant zajmujący się depozytem podczas pras związanych z dowodami rzeczowymi znajdującymi się w składnicy komendy w Jaworznie. Jednostki te znalazły się w depozycie po interwencjach policji u kolekcjonerów broni, lecz z upływem czasu ich metryczki uległy zniszczeniu – wyjaśnili policjanci.

Losem broni zainteresował się policjant z Wydziału Kryminalnego asp. Paweł Duszyk, który ocenił, że znalezione egzemplarze broni mają dużą wartość historyczną. Procedurę przekazania broni do muzeum uruchomił szef policji w Jaworznie insp. Piotr Uwijała. Następnie do wniosku policjantów przychylił się Sąd Rejonowy w Jaworznie, wydając postanowienie, dzięki któremu możliwe było przekazanie broni z amunicją do Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Kilka dni temu do jaworznickiej komendy osobiście przyjechali przedstawiciele tej placówki, by odebrać pamiątki.

Jedną z nich jest pistolet steyr-pieper kal. 6,35 mm, model 1909, który był produkowany w latach 1909-1915 oraz 1919-1933. Zaprojektowana i skonstruowana według patentów Nicolasa Piepera z Liege w Belgii broń była pierwotnie przeznaczona do sprzedaży komercyjnej na rynek cywilny. Z czasem stała się ulubioną bronią krótką oficerów armii austro-węgierskiej i policji.

Do muzeum trafił też węgierski pistolet samopowtarzalny frommer stop kal. 7.65 Browning/ .32 Auto. Był on produkowany przez zakłady w Budapeszcie. Został zaprojektowany przez Rudolfa Frommera i stworzony z myślą dla Królewskiej Armii Węgierskiej i był produkowany w kilku wariantach. Po zakończeniu I wojny światowej sporo takich pistoletów znalazło się w Wojsku Polskim jako broń oficerów i podoficerów.

Trzecia przekazana przez policję jednostka broni to regulaminowy rewolwer armii francuskiej MAS Mle 1892, produkowany od 1892 do 1924 roku w zakładach Manufacture d`armes de Saint-Étienne (MAS). Po zakończeniu produkcji rewolwer był nadal powszechnie używany podczas II wojny światowej.

Do warszawskiego muzeum przekazano także Vis wz. 35 - polski pistolet samopowtarzalny, konstrukcji Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego oraz Feliksa Modzelewskiego, uznawany za jeden z najlepszych pistoletów wojskowych w historii. Jego pierwszy prototyp powstał w 1930 r. Chociaż był wzorowany na colcie M1911, miał kilka nowatorskich cech konstrukcyjnych. W 1936 r. Fabryka Broni w Radomiu rozpoczęła produkcję seryjną. Równocześnie wprowadzono pistolet na uzbrojenie kadry zawodowej Wojska Polskiego. Do wybuchu wojny wyprodukowano 49,4 tys. sztuk tych pistoletów.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ apiech/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kłobuck
3.3°C
wschód słońca: 07:22
zachód słońca: 15:43
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kłobucku

kiedy
2025-04-12 19:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Kłobuck,...
wstęp biletowany