Leśnicy w sobotę w godzinach 9.00-14.00 na parkingu przed Nadleśnictwem Siewierz, przy ul. Łysa Góra 6, będą bezpłatnie odbierać do utylizacji zużyte opony samochodów osobowych.
"Utylizacja zużytych opon, to trudny i kosztowny temat, wymagający rozwiązań systemowych" - podkreślił w informacji prasowej nadleśniczy Nadleśnictwa Siewierz Grzegorz Cekus.
W zamian za dostarczone opony uczestnicy akcji otrzymają sadzonki drzew leśnych m.in. dęby, buki, wiązy i świerki. Limit opon, który można przywieźć do Nadleśnictwa to 8.
Celem akcji jest promowanie ekologicznych postaw wobec środowiska i potrzeby wprowadzenia powszechnego recyklingu surowców wtórnych, zapobiegając ich marnotrawstwu.
Według dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Roberta Pabiana, sobotnia akcja jest przykładem, że "wydatki na ochronę przyrody realizowaną przez Lasy Państwowe nie zamykają się w instrumentalnie traktowanym paragrafie budżetu o tej nazwie".
"To szeroko rozumiane działania związane z ochroną lasów i ich mieszkańców. Również przeciwpożarową, małą retencją, strefami ochronnymi, ale także sprzątaniem lasów i utylizacją śmieci. To budżety sięgające w skali kraju dziesiątków milionów złotych. Obserwując to, co trafia z gospodarstw domowych do lasu nie mamy wątpliwości, że istnieje niedoskonałość w przepisach dotycząca odbioru i segregacji odpadów niebezpiecznych do jakich zostały zaliczone opony" – wyjaśnił dyrektor Pabian.
Leśnicy zaapelowali również, aby tego dnia przywieźć ze sobą najmłodszych członków rodzin. W Nadleśnictwie, specjalnie dla dzieci zorganizowane zostaną gry i zabawy na świeżym powietrzu i w świetlicy, a także gadżety od partnerów akcji promujące ochronę środowiska i zdrowy tryb życia.
"Podczas poprzedniej akcji odebraliśmy od mieszkańców 3529 opon, które dostarczono w 274 samochodach. W ciągu 7 godzin akcji, statystycznie odbieraliśmy 504 opony na godzinę czyli 8,4 opony na minutę. Zastanawiamy się, czy tym razem pobijemy poprzedni rekord" - zaznaczył nadleśniczy Cekus.
Akcja "Sadzonka za oponę" organizowana jest przez Lasy Państwowe w południowej Polsce przy współpracy z we współpracy z partnerami akcji firmami: Żywiec Zdrój, Alba i Fundacją Gobarto. (PAP)
autorka: Julia Szymańska
jms/ drag/