reklama
kategoria: Miasto
4 wrzesień 2023

Kłobuck: dziedzictwo małopolskiej tradycji

zdjęcie: Kłobuck: dziedzictwo małopolskiej tradycji / fot. E.W/(CC BY-SA 3.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
fot. E.W/(CC BY-SA 3.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
REKLAMA

Tego szukamy w Kłobucku

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Kłobuck praca, Kłobuck, pogoda Kłobuck, PUP Kłobuck, apteka Kłobuck, urząd pracy Kłobuck, wydział komunikacji Kłobuck.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Kłobucku, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii oraz sprawdzić aktualne dane dotyczące miasta.

Początki Kłobucka położonego przy starożytnym szlaku handlowym prowadzącym z Krakowa do Wielkopolski mają swe źródła w okresie wczesnego średniowiecza. Osada, prawdopodobnie zlokalizowana w pobliżu książęcej warowni, stała się w II połowie XIII wieku centrum lokalnej administracji. To tutaj mieściła się parafia, działała szkoła, a także była siedzibą łowiecką książąt krakowskich. Już w tamtych czasach istniała tu także komora celna, gdzie opłacano myto. Dokładna data nadania Kłobuckowi praw miejskich jest nieznana z powodu zaginięcia dokumentu lokacyjnego. Przyjmuje się, że prawa miejskie nadane zostały przez Kazimierza Wielkiego w 1339 r. W dokumencie z 1344 r. pojawia się wzmianka o wójcie (advocatus Clobuczensis) o imieniu Prutenus. Miasto zostało założone na północ od pierwotnej osady, która stała się jego przedmieściem. Kłobuck bywał bronić przed nieproszonymi gośćmi przy pomocy umocnień obronnych, takich jak szeroki wał z palisadą. Jednak z powodu rozwoju miasta te umocnienia zostały zlikwidowane w drugiej połowie XVI wieku. W 1370 r. Ludwik Węgierski przekazał Kłobuck i inne terytoria Władysławowi Opolczykowi jako lenno. Na początku XVI wieku proboszczem w Kłobucku był ksiądz Bartłomiej Długosz, który w 1434 r. przekazał parafię swojemu bratankowi Janowi, znanemu jako autor dziejów Polski. W 1454 r. Jan Długosz założył klasztor, do którego sprowadził kanoników regularnych z Krakowa. W XV wieku mieszkańcy Kłobucka przeżywali trudne chwile, wielokrotnie napadani przez wrogów. W 1469 r. pożar całkowicie zniszczył miasto. W okolicach Kłobucka działały kopalnie rudy żelaza, a przemysł żelazny rozwijał się dynamicznie. Już w 1472 r. powstała "Kuźnia Herburtowska" w Pankach oraz "Kuźnia Stara" we wsi Przystajń. Pod koniec XVI i na początku XVII wieku Mikołaj Wolski, starosta krzepicki i marszałek wielki koronny, zdecydował się na budowę drutowni w miejscu dawnej kuźnicy pod Kłobuckiem. Ta nowa drutarnia miała działać na skalę imponującą, składająca się z 10 warsztatów, a także zmodernizował istniejące już kuźnice. Dodatkowo zbudowano specjalne piece, nazywane vasernie, które służyły do odlewania dział, moździerzy, kul oraz wytwarzania kotłów. To właśnie w tych zakładach rozwijały się nowe osady, a rzemiosło i handel kwitły. W XVII wieku w Kłobucku działały różne cechy, takie jak szewski, rzeźnicki, piekarski, krawiecki, kowalski i sukienniczy. Produkcja wina i gorzałki również zaczęła się rozwijać. W 1658 r. sejm ustanowił Kłobuck siedzibą starostwa, które później przekazano w wieczyste posiadanie klasztorowi oo. paulinów na Jasnej Górze. Niestety, po okresie potopu szwedzkiego, miasto zaczęło tracić na znaczeniu, a w 1689 r. zostało doszczętnie spalone.
Po drugim rozbiorze Polski Kłobuck znalazł się pod panowaniem pruskim. Starostwo zostało odebrane paulinom przez władze pruskie i włączone do dóbr rządowych. Po roku 1815, kiedy Kłobuck znalazł się w Królestwie Polskim, miasto i okoliczne ziemie stały się częścią uposażenia carskiego. W 1870 r. w wyniku procesu agraryzacji straciło prawa miejskie, które odzyskało dopiero w 1917 r. Mimo to stan miasta pozostawał trudny. Poprawa sytuacji gospodarczej nastała dopiero po II wojnie światowej, kiedy rozpoczął się rozwój przemysłowy regionu. Kłobuck stał się siedzibą władz powiatowych w 1952 r. i przeszło przez proces modernizacji. Rozwijały się kopalnie rud żelaza i zakłady wzbogacania rudy. Niestety, po reformie administracyjnej w 1975 r. oraz likwidacji kopalni rud żelaza, rozwój miasta został zahamowany. Dopiero po 1980 r. rozpoczęto budowę nowych instytucji, takich jak Bank Gospodarki Żywnościowej i PZU, a także szpital i oczyszczalnię ścieków. W ostatnich latach przyspieszono budowę kanalizacji sanitarnej.
Dziś Kłobuck pełni rolę miasta powiatowego i jest ważnym centrum administracyjnym regionu, obejmującego 9 gmin. Stanowi istotny węzeł handlowo-usługowy i stanowisko administracyjno-gospodarcze.

>>Najważniejsze fakty<<
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kłobuck
2.2°C
wschód słońca: 07:33
zachód słońca: 15:40
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kłobucku

kiedy
2025-04-12 19:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Kłobuck,...
wstęp biletowany