Sąd utrzymał w mocy zaskarżony wyrok ws. wypadku, w którym zginęła była posłanka
Wypadek wydarzył się 30 października 2022 r. na drodze krajowej nr 9 w Modrzejowicach, w okolicach Skaryszewa (Mazowieckie). Według śledczych, kierujący volvo Wiesław Sz., wykonał niedozwolony manewr wyprzedzania na oznakowanym skrzyżowaniu, jadąc z nadmierną prędkością, która wynosiła 151 km na godzinę, czym doprowadził do zderzenia z prawidłowo jadącym mercedesem, którym kierowała Lucyna Wiśniewska.
W grudniu 2023 r. Sąd Rejonowy w Radomiu skazał mężczyznę na 3 lata więzienia i orzekł wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów przez 10 lat. Apelacje od tego wyroku wnieśli pełnomocnicy rodziny tragicznie zmarłej posłanki oraz oskarżonego. Rozpoznając odwołania Sąd Okręgowy w Radomiu utrzymał w mocy zaskarżony wyrok sądu I instancji.
Lucyna Wiśniewska była lekarzem neurologiem. W latach 90. pełniła m.in. funkcję lekarza wojewódzkiego województwa radomskiego. Później została zastępcą dyrektora Mazowieckiego Centrum Zdrowia Publicznego w Warszawie i Radomiu. Do 2005 r. zajmowała stanowisko zastępcy dyrektora ds. lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Należała do współtwórców radomskiej organizacji Środowiska Inicjatywa, działała w Katolickim Stowarzyszeniu Lekarzy Polskich. W wyborach parlamentarnych w 2005 r. została wybrana do Sejmu V kadencji z listy Prawa i Sprawiedliwości z okręgu radomskiego. W 2007 r. przeszła do Prawicy Rzeczypospolitej.
Lucyna Wiśniewska została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Bene Merenti Civitas Radomiensis. (PAP)
ilp/ agz/