reklama
kategoria: Turystyka
3 styczeń 2025

1,83 mln osób zwiedziło w 2024 roku Muzeum Auschwitz

zdjęcie: 1,83 mln osób zwiedziło w 2024 roku Muzeum Auschwitz / v21092805
v21092805
1,83 mln osób zwiedziło Muzeum Auschwitz w ubiegłym roku - podał w piątek Paweł Sawicki z biura prasowego placówki. To prawie 10-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2023. Frekwencja nie wróciła do poziomu sprzed pandemii, co ma związek z konfliktami na świecie.
REKLAMA

W 2023 roku Miejsce Pamięci odwiedziło 1,67 mln gości. Przed pandemią liczba ta przekraczała 2 mln osób. „Frekwencja nie wróciła jeszcze do poziomu sprzed pandemii, na co miały wpływ napaść Rosji na Ukrainę oraz konflikt na Bliskim Wschodzie” – powiedział Sawicki.

Zdaniem dyrektora muzeum Piotra Cywińskiego „wizyta w autentycznym Miejscu Pamięci nie jest tym samym co wizyta w dowolnym innym muzeum, nawet poświęconym podobnym zagadnieniom”. „Doświadczenie to powinno zmienić człowieka. Naszą misją jest nie tylko pokazanie przeszłości, ale też umożliwienie każdemu odwiedzającemu odbycia własnego rytuału przejścia, które ma służyć refleksji nad własną odpowiedzialnością dziś” – powiedział.

Paweł Sawicki poinformował, że największą grupę odwiedzających muzeum w ubiegłym roku, około 25 proc., stanowiły osoby z Polski. Na kolejnych miejscach byli mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoch i Niemiec.

„90 proc. odwiedzających poznawało historię Auschwitz z edukatorem muzeum. Spośród nich ponad 60 proc. to grupy zorganizowane. Obecnie po Miejscu Pamięci oprowadza 320 przewodników w 20 językach” – wskazał Sawicki.

Wicedyrektor muzeum i szef Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzej Kacorzyk zaznaczył, że przewodnicy stale poszerzają wiedzę o historii obozu. „Dzięki wsparciu Fundacji Auschwitz-Birkenau możliwe było rozpoczęcie specjalnego programu szkoleń, które obejmują m.in. spotkania ze specjalistami z zakresu emisji głosu, komunikacji, bezpieczeństwa, a także zajęcia z psychologiem. Dzięki temu są lepiej przygotowani do bardzo odpowiedzialnej pracy z odwiedzającymi” – powiedział.

Sawicki dodał, że od stycznia ubiegłego roku możliwe są dwa rodzaje zwiedzania muzeum. Poza tradycyjnym przejściem przez autentyczną przestrzeń poobozową można dokonać tego online. „Unikatowość tego rozwiązania polega na bezpośrednim kontakcie z przewodnikiem, który dzięki platformie +Auschwitz in front of your eyes+ na żywo pokazuje miejsce i opowiada o historii” – wyjaśnił.

W minionym roku w konferencjach, seminariach czy pobytach studyjnych wzięło udział ponad 33 tys. osób. Ponad połowę stanowiły osoby z zagranicy. Łącznie Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zorganizowało ponad 1,4 tys. zajęć edukacyjnych.

Paweł Sawicki zaznaczył, że ważnym elementem edukacji jest wirtualna wspólnota pamięci budowana w mediach społecznościowych. Z treści publikowanych na oficjalnych kontach muzeum korzysta ponad 2,6 mln osób, a posty placówki w trzech największych serwisach wyświetlono ponad 750 mln razy.

Muzeum Auschwitz jest jedną z najczęściej odwiedzanych placówek w Polsce. Rekordowy pod tym względem był 2019 rok. Miejsce Pamięci odwiedziło wówczas 2,32 mln osób. Później nastąpiło załamanie, które wywołała pandemia COVID-19. W 2020 roku frekwencja była pięciokrotnie niższa i wyniosła 502 tys. osób, a w następnym roku – 563 tys.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 roku został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)

szf/ miś/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kłobuck
3.9°C
wschód słońca: 07:43
zachód słońca: 15:57
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kłobucku

kiedy
2025-02-01 17:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Kłobuck,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-12 19:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Kłobuck,...
wstęp biletowany